Test NemLek webu

Test NemLek webu

Úvod Blog nemlek - archiv Centrální úložiště - NNNB
Centrální úložiště - NNNB PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel michal hojný   
Středa, 26 Srpen 2009 07:22

Centrální úložiště elektronických receptů – nikdy nekončící názorové bludiště?


Komentář situace kolem  CÚER by šlo pro odlehčení zahájit úryvkem ze slavných Pelíšků: „Rozkaz (zákon) zněl jasně….“. Popis reality vystavěné kolem paragrafů v zákoně o léčivech je ale mnohem barvitější. Dá-li se o nějakém aktuálním projektu orgánu státní správy hovořit jako o hypertrofii nad rámec zákona, pak je to zrovna CÚER. V zákoně jasně definovaný účel  - zajištění e-preskripce,  se k datu psaní příspěvku (25.8.2009) SÚKL jaksi nepodařilo naplnit. Není vystaven, vydán a na zdravotní pojišťovnu zúčtován jediný recept. Zlí jazykové tvrdí, že je to proto, že SÚKL se věnoval především aktivitám, ke kterým zákonné kompetence nemá. Svoje aktivity napřel k vytvoření kompletní lékové databáze shromažďující bez souhlasu pacientů a zdravotnických profesionálů citlivá osobní data. Databáze plněné z lékáren formou hlášení o výdejích léčivých přípravků a prostřednictvím hlášení o výdeji léčiv z kategorie s omezením. Na rozpor reality a zákona už od prosince 2008 upozorňovala Česká lékárnická komora (ČLnK). Postupně se k nám, více či méně hlasitě, přidávali zástupci lékařské komory, odborných lékařských společností a tiše také část úředníků Ministerstva zdravotnictví a ještě tišeji jednotlivci ze SÚKL. Celý projekt hlášení byl nakonec spuštěn k 1.5.2009. Opět můžeme dát prostor zlým jazykům – posun byl prý především proto, že nebylo včas připraveno technické řešení pro takové množství předávaných dat a nikoliv proto, že se lékárny odmítaly připojit.
Od začátku roku jsou bohužel lékárníci ve víru informací – na jedné straně jsou názory ČLnK podporovány právníky s komorou nespolupracujícími a na straně druhé názory prezentované SÚKL, především ústy ředitele PharmDr. Martina Beneše. Ten si beze sporu zaslouží obrovské uznání za rozsáhlou (des-, řekl by zlý jazyk) informační  kampaň, kterou od ledna do dubna absolvoval. A jaký je výsledek této masivní PR intervence? Technické zařízení pro přenos (tzv. router) má v lékárně fyzicky přibližně polovina lékáren. Z těch nemocničních je to přibližně třetina. Kolik z nich data opravdu odesílá, lze jen těžko odhadnout. Zlí jazykové (opět je tu máme na scéně) tvrdí, že to bude jedna polovina z nich.
Protože argumenty ČLnK u SÚKL nezabraly, obrátila se komora na nejvyšší autoritu v oblasti ochrany osobních dat – Úřad pro ochranu osobních údajů (dále jen ÚOOÚ). Ten zakončil svoje rozsáhlé šetření po půl roce. A s jakým výsledkem? Podle veřejně dostupných závěrů podpořil ve svém protokolu stanovisko ČLnK:


V rámci kontroly Centrálního úložiště receptů bylo zjištěno, že SÚKL koná nad rámec pravomocí ukládaných mu zákonem a v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. Do 31. 8. 2009 má SÚKL možnost podat případné námitky k výsledkům kontroly.
                                                                                                                  Tisková zpráva ÚOOÚ


V reakci na to se SÚKL rozhodl pozastavit pilotní provoz elektronických lékových záznamů. Zlí jazykové tvrdí, že je to proto, že to ve svém protokolu požaduje ÚOOÚ. Kontrolní otázka pro čtenáře: kdo nalezne v platné české legislativě kompetenci SÚKL ke zřízení elektronických lékových záznamů pacienta, získává jako odměnu týdenní stravování v závodní jídelně IKEM ZDARMA!
Jak se bude situace vyvíjet dále? ČLnK od začátku prezentuje podporu myšlence elektronizace zdravotnictví. S jedinou „drobnou“ podmínkou – nakládání s osobními daty musí být řádně ošetřeno zákonem. Stejně tak musí být jasně definovány přístupy zdravotníků k těmto datům. Pokud by měl např. lékárník (se souhlasem pacienta) přístup k jeho veškeré farmakoterapii, výrazně by se tím podpořila její bezpečnost a zefektivnila poradenská činnost v lékárně. Jak se bude situace okolo CÚER vyvíjet, to už zlí jazykové neví. To ukážou až následující týdny. Lze si jen přát, aby bylo brzy na stole definitivní rozuzlení šetření ÚOOÚ a byla zveřejněna celá zpráva.

Pozn.: Text v mírně upravené podobě bude zveřejněn v následujícím čísle Pharma Business Magazine

Část kontrolního protokolu ÚOOÚ vers. SÚKL k dispozici  webu ČLnK ZDE

(na komorovém webu v části pro registrované)

Komentáře

B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Aktualizováno Pátek, 28 Srpen 2009 09:13
 

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack