Test NemLek webu

Test NemLek webu

Úvod Category Blog European Statements of Hospital Pharmacy - Preambule + CZ překlad
European Statements of Hospital Pharmacy - Preambule + CZ překlad PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Šimíček   
Čtvrtek, 29 Leden 2015 21:02

Evropská asociace nemocničních lékárníků schválila v Bruselu 15. května 2014 na mezinárodním setkání nemocničních lékárníků a dalších zdravotnických pracovníků a zástupců pacientů (European Summit on Hospital Pharmacy)  dokument s názvem "European Statements of Hospital Pharmacy“ - originální verze zde.

Ve čtvrtek 26.4. 2018 přijal výbor České farmaceutické společnosti vysvětlující stanovisko k Evropským statementům EAHP připravené výborem Sekce nemocničních lékárníků ČFS na základě diskuzí s výborem Sekce klinické farmacie. Výsledkem diskuze je Preambule k překladu European Statements of Hospital Pharmacy. Dle názoru výboru ČFS popisuje specifika českého systému zdravotnictví a vzdělávání. Dále je v ní jednoznačně uvedeno, že platné je znění uvedené v anglickém originálu.

Vysvětlivky ZDE

Stručně lze shrnout znění dokumentů takto:

  • Ve všech nemocnicích by měli být k dispozici nemocniční lékárníci, kteří budou zodpovědní za optimální použití léků s ohledem na bezpečnost a účinnost terapie.
  • Veškerá farmakoterapie, předepisovaná hospitalizovaným pacientům, by měla být  zkontrolována a zhodnocena nemocničním lékárníkem co nejdříve před podáním léků pacientovi.
  • Nemocniční lékárníci by měli hrát plnohodnotnou roli při rozhodování o farmakoterapii, ve spolupráci s pacienty a ostatními zdravotnickými pracovníky.
  • Nemocniční lékárníci by měli mít přístup ke zdravotním záznamům pacientů. Do zdravotních záznamů pacientů by měly být zaznamenány všechny klinické intervence nemocničních lékárníků, aby bylo možné zvyšovat kvalitu těchto intervencí.
  • Klinicko-farmaceutické služby by měly být neustále rozvíjeny k prospěchu pacienta.

 

Vytvořením a jednomyslným schválením tohoto důležitého dokumentu všemi zúčastněnými skupinami vznikl základ pro spolupráci mezi nemocničními lékárníky a ostatními zdravotnickými profesionály s cílem zajistit bezpečnou, účinnou a dostupnou léčbu pro pacienty v každé z evropských zemí. Doufejme, že schválené European Statemenst of Hospital Pharmacy pomohou upevnit postavení nemocničního lékárníka v systému zdravotní péče v České republice v takové podobě, jaká je důstojná vzhledem k náročnosti, důležitosti a odpovědnosti této profese.

Komentáře

B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Aktualizováno Středa, 02 Květen 2018 11:43
 

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack