Úvod LIC novinky Terapie rifaximinem pro pacienty se syndromem dráždivého tračníku (IBS) bez zácpy
Terapie rifaximinem pro pacienty se syndromem dráždivého tračníku (IBS) bez zácpy PDF Tisk Email
Napsal uživatel Přemysl Černý
Sobota, 26 Březen 2011 22:02
Dr. Mark Pimentel a kolektiv ze studie TARGET provedli 2 identické dvojitě slepé placebem kontrolované studie fáze 3 (TARGET 1 a TARGET 2). Pacienti s IBS bez zácpy byli randomizováni na minimálně absorbované antibiotikum rifaximin 550 mg nebo placebo 3x denně po dobu 2 týdnů a byli sledováni dalších 10 týdnů. Týdně byl stanovován primární endpoint – proporce pacientů s adekvátní úlevou od celkových symptomů IBS a klíčový sekundární endpoint – proporce pacientů s adekvátní úlevou od nadýmání v souvislosti s IBS. Adekvátní úleva byla definována jako samohlášená úleva od symptomů po dobu alespoň 2 z prvních 4 týdnů po léčbě. Další sekundární endpointy zahrnovaly procento pacientů s odpovědí na léčbu stanovovanou denním samohodnocením celkových symptomů IBS a individuálních symptomů nadýmání, bolesti břicha a konsistence stolice během 4 týdnů po léčbě a během celých 3 měsíců studie.
Signifikantně více pacientů ve skupině rifaximinu než u placeba mělo adekvátní úlevu od celkových symptomů IBS během prvních 4 týdnů po léčbě (40,8% vs 31,2%, P = 0,01 u TARGET 1; 40,6% vs 32,2%, P = 0,03 u TARGET 2; 40,7% vs 31,7%, P < 0,001 u kombinace obou studií). Podobně více pacientů s rifaximinem než s placebem mělo adekvátní úlevu od nadýmání (39,5% vs 28,7%, P = 0,005 u TARGET 1; 41,0% vs 31,9%, P = 0,02 u TARGET 2; 40,2% vs 30,3%, P < 0,001 u kombinace studií). Navíc signifikantně víc pacientů s rifaximinem mělo na léčbu odpověď stanovovanou denním hodnocením symptomů IBS, nadýmání, bolesti břicha a konsistence stolice. Incidence nežádoucích příhod byla podobná u obou skupin.
U pacientů s IBS bez zácpy poskytovala léčba rifaximinem po dobu 2 týdnů signifikantní úlevu od symptomů IBS, nadýmání, bolesti břicha a vodné stolice.
Zdroj: N Engl J Med 2011; 364: 22-32