Test NemLek webu

Test NemLek webu

Úvod O sekci nemoc. lékárníků Archiv - kongresy nemlek Ohlédnutí za Pracovním dnem SNF - Dermatologie pro praxi nemocničního farmaceuta
Ohlédnutí za Pracovním dnem SNF - Dermatologie pro praxi nemocničního farmaceuta PDF Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Martin Šimíček   
Pondělí, 06 Červen 2022 22:45
Po dvou letech se opět uskutečnil pracovní den nemocničních farmaceutů. Tentokráte byl zaměřen na dermatologii. Netradičně proběhlo setkání v IKEM, neboť jsme poprvé využili možnosti hybridního režimu setkání. Formát se osvědčil, 75 % kolegů sledovalo pracovní den on-line. Dokonce jsme měli i několik posluchačů ze Slovenska.
 
Pracovní den zahájil p. doc. Filip Rob z Dermatovenerologické kliniky FNB, který nám poskytl ucelený přehled léčby atopického exému, včetně biologické léčby, která se pro tuto indikaci začíná používat. Biologická léčba se ale již dostala do doporučených postupů léčby psoriázy, o čemž nás informoval p. doc. Miloslav Salavec z Kliniky kožních a pohlavních nemocí z Hradce Králové. Upozornil nás na indikační kritéria biologické léčby, její spektrum, mechanismy účinku a také na možný výskyt nežádoucích účinků. Zdůraznil výhody a nevýhody klasické léčby psoriázy. Dopolední cyklus přednášek uzavřela přednáška z technologie p. doc. Andreje Kováčika z Katedry farmaceutické technologie UK v Hradci Králové. Zabýval se transdermálními přípravky – nejen jejich vývojem, ale i praktickým použitím v praxi.
Za klinické farmaceuty vystoupila p. dr. Nikola Karasová z nemocniční lékárny Slezské nemocnice Opava. Ve své prezentaci se zaměřila na bulózní pemfigoid a léky, které jej můžou vyvolávat. Prezentaci doplnila aktuálními fotografiemi tohoto nežádoucího účinku na kůži.
 
S velice cennými praktickými informacemi vystoupila dr. Sylva Klovrzová z nemocniční lékárny IKEM. Zaměřila se na žhavou novinku, kterou garantuje ČLnK, tj. elektronický receptář IPLP. Receptář je volně přístupný pro farmaceuty a lékaře a obsahuje magistraliter receptury, kterými lze, se souhlasem lékaře, nahradit výpadky hromadě vyráběných léčivých přípravků.
 
Závěr pracovního dne patřil již tradičně informacím výboru Sekce nemocniční farmacie ČFS ČLS JEP. Nejen, že právě vyšel dlouho čekávaný vzdělávací program nástavbové atestace z nemocničního lékárenství, ale také bylo třeba předat informace o právě probíhajícím dohodovacím řízení pro rok 2023, aktuální covidové situaci a výpadcích některých životně důležitých léčivých přípravků. 
 
Pracovního dne se prezenčně zúčastnilo 35 nemocničních farmaceutů různých specializací. Přibližně 60 kolegů sledovalo přednášky on-line. Bohatá diskuse ukázala na potřebu osobních odborných setkání, kterých bylo v nedávné minulosti vlivem nepříznivé epidemiologické situace bohužel velmi málo. 
 
Jsme velmi rádi, že Vás můžeme pozvat 11. – 13. 11. 2022 na 26. kongres nemocniční farmacie do Ostravy. Těšíme se na další setkání.
 
Děkujeme za pozornost a přednášejícím za pěkná sdělení.
 
Za Výbor SNF
 
Marcela Heislerová
 
Michal Hojný

Komentáře

B
i
u
Quote
Code
List
List item
URL
Jméno *
Mail
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Aktualizováno Čtvrtek, 21 Červenec 2022 12:23
 

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack