Test NemLek webu

Test NemLek webu

NL-novinky
Ze vzpomínek na nemocniční lékárnu a nemocniční lékárenství (o zásobování léčivými přípravky) PDF Tisk Email
Napsal uživatel Helena Rotterová   
Čtvrtek, 19 Leden 2023 16:57

Celou moji kariéru provázely drobné nedostatky až totální výpadky v zásobování léčivými přípravky……

V 80. letech se objednávalo v lékárnách do tzv. objednacích knih. Knih bylo celkem 8. Kniha 1. perorální léčivé přípravky, 2. injekce, 3. diversa interna a externa, 4. zahraniční přípravky (ale většina lékáren tuto čtvrtou knihu ani neviděla), 5. veterinaria (rovněž používána jen určenými lékárnami), 6. suroviny, labochemikálie, diagnostika, 7. SZM a 8. obaly.

99% sortimentu v tehdejších lékárnách byly léky československé a léky ze zemí RVHP(Rada vzájemné hospodářské pomoci). Dovozem se mínil dovoz ze zemí kapitalistických a Jugoslávie, dováželo se jen okolo 300 léčivých přípravků. Čtvrtou knihu měla v našem OÚNZ (Okresní ústav národního zdraví) lékárna nemocniční a jedna lékárna na náměstí pro ostatní ambulantní pacienty. Dále existovaly knihy plánovací. V okresní nemocnici, kde jsem pracovala, plánovala léky z dovozu na příští rok Komise pro účelnou farmakoterapii už v dubnu. Plánovací knihu pak předala (většinou ke seškrtání) krajské komisi, ta pak dále té ústřední při MZ. Jen pro představu, humánní inzulíny byly jen pro několik málo dětských pacientů, Fortral Bayer  jsme pro pacienty rozpočítávali do papírových sáčků po deseti tabletách na čtrnáct dní, z čehož mám dodnes trauma a poznamenalo mě to natolik, že jsem si na to okamžitě vzpomněla. Dodávky z krajského Zdravotnického zásobování byly dvakrát za měsíc. Nedostatkové léky jsme pro informování lékařů ve stejném intervalu sepisovali na psacím stroji s mnoha průklepy.

Aktualizováno Čtvrtek, 19 Leden 2023 17:01
Celý článek...
 
Výsledky voleb do SNF a ČFS PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Šimíček   
Sobota, 10 Prosinec 2022 11:21
Vážené kolegyně a kolegové, 
Na stránkách ČFS byly publikovány výsledky voleb do orgánů ČFS. V následujícím čtyřletém funkčním období bude výbor SNF fungovat v mírně pozměněné sestavě:
 • PharmDr. Martin Šimíček
 • PharmDr. Petr Horák
 • Mgr. Michal Hojný
 • PharmDr. Marek Lžičař
 • PharmDr. Stanislav Synek, Ph.D.
 • PharmDr. Marcela Heislerová, Ph.D.
 • mjr. PharmDr. Michal Kočí
Poděkování za aktivní přístup a spoustu odvedené práce patří PharmDr. Kamilu Hrubému, Ph.D. a PharmDr. Lence Doležalové. Vzhledem k množství a šíři úkolů předpokládáme, že do jejich plnění se zapojí i kolegové, kteří nejsou zvolenými členy výboru SNF.
Součástí „velkého“ výboru ČFS se vedle dalších nemocničních farmaceutů stali nově PharmDr. Marcela Heislerová, Ph.D. a PharmDr. Petr Horák. GRATULUJEME!
Aktualizováno Úterý, 20 Prosinec 2022 11:24
 
Nová oborová koncepce nemocniční farmacie představena na Kongresu nemocniční farmacie 2022 PDF Tisk Email
Sobota, 12 Listopad 2022 21:46

26. kongres nemocniční farmacie 11.-.13.11.2022 s více než sedmi sty účastníky je úspěšně za námi. Ohlédnutí za odborným programem  připravíme v nejbližších době, účastníkům zašleme odkaz na možnost shlédnout jednotlivé prezentace ze záznamu a připravíme dotazník s prosbou o zpětnou vazbu. Tradičně na konci listopadu zveřejníme téma a místo konání kongresu příštího. Tři dny odborného programu si můžete připomenout na fotografiiích na Facebooku @kongresnemlek.

Jednou ze zásadních událostí právě skončeného kongresu bylo představení nové koncepce nemocniční farmacie. Koncepce vznikala postupně v posledních skoro dvou letech jako přirozená reakce na vývoj oboru od poslední zveřejněné koncepce v roce 2010. Důvody pro vznik koncepce i samotný obsah jsme mnohokrát diskutovali s nemocničními farmaceuty na různých odborných fórech. Dokument, který zveřejňujeme, vychází z každodenních zkušenosti z naší praxe a zároveň se inspiruje v ostatních evropských zemích. Zamýšlí se nad potřebou transformace kontinuálního vzdělávání nemocničních farmaceutů ve smyslu posilování a rozšiřování kompetencí. Popisuje rozsah a náplň činností nemocniční farmacie se zaměřením na péči orientovanou na pacienta a definuje věcné a personální podmínky pro poskytování farmaceutické péče v nemocnici. V závěru v osmi základních bodech  popisuje předpoklady pro další rozvoj oboru. Jednotlivé cíle (v oblasti odborné, legislativní, specializačního vzdělávání, financování farmaceutické péče atd.) je možno postupně prosazovat jen za podpory ČFS, dalších odborných společností, Ministerstva zdravotnictví, České lékárnické komory a dalších). 

12.11.2022 výbor SNF

Ke stažení zde: Nemocniční farmacie - Farmaceutická péče a medikační management ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče - Oborová koncepce

Aktualizováno Pondělí, 14 Listopad 2022 09:29
 
Pozvánka - pracovní den SNF 18.května 2022 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Šimíček   
Pátek, 29 Duben 2022 12:13

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

přijměte prosím pozvání výboru Sekce nemocniční farmacie ČFS na tradiční jarní Pracovní den SNF, tentokrát věnovaný tématu dermatologie.

Datum - středa 18. 5. 2022, Kongresový sál IKEM

Program a podrobnosti k účasti naleznete v příloze ZDE

Přihlášky: Prostřednictvím elektronického formuláře ZDE  s možností výběru prezenční či distanční formy účasti, termín uzávěrky přihlášek 10. května.

Aktualizováno Úterý, 10 Květen 2022 07:54
 
Nástavbová specializace – Nemocniční lékárenství PDF Tisk Email
Napsal uživatel Martin Šimíček   
Pondělí, 11 Duben 2022 15:50

Zveřejňujeme pro všechny první informace k nově schválenému vzdělávacím programu "Nemocniční lékárenství" (pdf. verze ZDE)

Vzdělávací program (dále jen VP) je platný od 1. 4. 2022 (Věstník MZ č. 3/2022)

Současná situace:

 • IPVZ žádá o akreditaci teoretické části VP; předpokládáme, že na podzim budou vypsány první kurzy.
 • Doporučujeme nemocničním lékárnám urychleně podat žádost o akreditaci nástavbového oboru – viz VP části 7.1 nebo 7.2. Praxe v délce 24 měsíců musí probíhat na akreditovaném pracovišti. (Jednáme s MZd a budeme Vás dále informovat, neboť praxe se počítá až od okamžiku udělení akreditace a zařazení do oboru vzdělávání.. )
 • Je nutné, aby školitel měl minimálně 3 roky praxe od získání základní specializace z nemocničního lékárenství.
 • Zápisy do Průkazu odbornosti je třeba provádět v intervalech 6 měsíců. Náplň viz VP část 3.

 

Je určena pro farmaceuty se specializovanou způsobilostí:

 • Veřejné lékárenství
 • Praktické lékárenství
 • Klinická farmacie
Aktualizováno Úterý, 19 Duben 2022 07:24
Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 38

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack